Beschrijving
Portugal is het meest westelijke land van continentaal Europa. We nemen ruim de tijd om deze oude wereldmacht te ontdekken. Het land kende een grote bloei in de 15e en 16e eeuw. Dit liet zijn sporen na in de cultuur en architectuur.
We brengen enkele dagen door in Porto en laten ons overdonderen door kilo’s goud in de Igreja Sao Francisco. De pracht, praal en Arabische invloeden in de Palacio da Bolsa zijn overweldigend en ook de zoete smaak van de port laat een onvergetelijke indruk na. Daar willen we meer over weten: langs de Douro bezoeken we de wijngaarden van de bekende porthuizen.
De landelijke gebieden verkennen we vanuit een uitvalsbasis in Coimbra, Evora of vanaf de rand van het nationaal park Serra Da Estrela. In Conímbriga lopen we in de voetsporen van de Romeinen. Verder beklimmen we de meest exuberante ‘stairway to heaven’ in Braga en kajakken we op de Rio Mondego.
In de Serra Da Estrela kiezen we voor een ecologische boerderij als uitvalsbasis. Onthaasting is geen hol begrip tussen de olijf- en fruitbomen, wijngaarden en akkers rond het typische landhuis.
In Lissabon sluiten we deze reis af. We ontdekken de Torre de Belém en het Mosteiro dos Jéronimos en verdwalen in het labyrint van steegjes in de Alfama-wijk op zoek naar weemoedige fadomuziek.
We rijden kronkelend met onze minibus van Noord- naar Centraal-Portugal. In de steden verplaatsen we ons met het openbaar vervoer.
Programma
Dag 1 – 2: port, fado en stadswandelingen
We vliegen vanuit Brussel naar Porto. Deze stad is schitterend gelegen aan de oevers van de Douro, grenzend aan de Atlantische Oceaan. We hebben 2 dagen de tijd om Porto en zijn porthuizen beter te leren kennen.
De verschillende buurten hebben elk een eigen uitstraling. Het hart van de stad is de karaktervolle wijk Ribeira, die zich uitstrekt langs de Douro. De portkelders vind je aan de andere oever in Villa Nova de Galicia. Liefhebbers kunnen een boottocht boeken op de Douro.
’s Avonds luisteren we naar de melancholische fado onder het genot van een glaasje.
Dag 3: op bedevaart
De minibus komt ons ophalen, maar we blijven nog even in de buurt. Braga, onze bestemming voor vandaag, is een dagtrip meer dan waard. Zo’n 50 km ten noorden van Porto ligt deze levendige universiteitstad. Braga is ook een belangrijk pelgrimsoord. Bom Jésus de Monte is een heilige heuvel, 600 trappen leiden naar een monumentale kerk. Terwijl je de trappen beklimt, kom je langs fonteinen, barokke sculpturen, …
Na de klim kan je uitblazen op een van de vele terrassen. Vergeet niet de specialiteit van Braga te bestellen: frigideras, een vleespastei met bladerdeeg.
Dag 4: waar Porto de mosterd haalde
Vandaag gaan we op zoek naar de herkomst van de port: de wijngaarden in de Douro-vallei. Als we willen, kunnen we onderweg stoppen om te proeven en meer te weten te komen over het productieproces. Maar we genieten vooral van het uitzicht!
Aan ons om het tempo te bepalen, even de benen te strekken, of een bezoek te brengen aan Lamego. Dit is een charmante stad, gedomineerd door alweer een bedevaartsoord: Nossa Senhora dos Remédios.
Onze eindbestemming voor vandaag is het natuurpark Serra da Estrela.
Dag 5 – 6: vanuit de boerderij
De Serra da Estrela is de grootste en hoogste bergketen van Portugal. Een groot deel ervan is erkend als beschermd gebied. Het kappen van bomen is er verboden en er gelden strenge regels inzake jacht en toerisme. De valleien van enkele rivieren vormen het landschap. Vaak is het stromende water het enige geluid in deze indrukwekkende omgeving.
We verblijven er op een typisch Portugese quinta, erkend door het Europees Centrum voor Eco en Agro Toerisme (ECEAT). Het hart van deze familieboerderij is een oud landhuis, opgetrokken uit leisteen en graniet. Op het terrein zijn er olijf- en fruitbomen, wijngaarden en akkers. Als we dat willen, maakt de eigenaar eenvoudige biologische maaltijden voor ons klaar. De slaapzolder waarin vroeger het hooi bewaard werd, is voor 3 nachten onze habitat.
Aan jou de keuze: wil je uitblazen van de opgedane indrukken, dan is hier rust te vinden om je dagboek bij te werken, een boek te lezen, een praatje te maken, … Verkies je actie, dan trek je er met de groep op uit.
Er zijn verschillende mogelijkheden om de omgeving te verkennen, wandelend of op de mountainbike. Opgelet! Er zijn stevige hoogteverschillen en de bewegwijzering is minimaal. Gelukkig zijn er goede kaarten beschikbaar.
Dag 7 – 9: een duik in het verleden
’s Ochtends verlaten we de boerderij en rijden door naar Coimbra. Deze stad huisvest één van de oudste universiteiten ter wereld. We trekken een dag uit om Coimbra te verkennen. Zoals het een oude universiteitsstad betaamt, bulkt de stad van geschiedenis. Een groot deel werd gebouwd in de Portugese bloeiperiode. Coimbra is een stad om in te verdwalen, in een park tot rust te komen en vinho verde te drinken op een gezellig pleintje.
Verder kajakken we van Penacova naar Coimbra. Deze rustige trip op het water geeft ons de mogelijkheid om peddelend de omgeving in ons op te nemen. Verwacht geen grote waterversnellingen, maar geniet van de vallei van de Mondego.
Als je dat wil, kan je Conímbriga bezoeken. Dit is een oude Romeinse stad die het grootste Romeinse erfgoed van Portugal herbergt. Je waant je in de tijd van toen. De straten en de huizen hebben met mozaïek beklede binnenplaatsen, waarop goden en mythologische figuren te zien zijn. Je ontwaart er ook kleurige complexe labyrinten en verwarrende geometrische vormen.
Ontdek hoe de Romeinen voor hun gezondheid en rust zorgden door het bouwen van een koud zwembad bij de thermen. Het water uit de bronnen stroomde door de Aqueduto Augustano, een viaduct van 3,5 km lang. We wandelen door het Casa dos Repuxos, het Huis van de Sproeiers, met vloeren van mozaïek.
Dag 10 – 11: iedereen zijn stempel
Vandaag zetten we koers naar een ander stukje Portugal. We rijden door een landschap dat overwegend dor is, maar de eindeloze zonnebloemvelden lokken bewondering uit. De streek is dunbevolkt, bezaaid met heuvels en kurkeiken. Af en toe zien we dorpjes, gebouwd op de heuveltoppen.
Evora is een door UNESCO beschermde stad en was al een vesting toen de Romeinen heersten in Portugal. Ze herbergt een staalkaart van de volkeren die Portugal onder de voet liepen. Zo zijn de Moorse invloeden duidelijk aanwezig. Evora bulkt van de musea en staat bekend om zijn eerlijke landelijke keuken. Verder zijn er vele nauwe straatjes met arcades, mooie terrassen en betegelde patio’s te ontdekken.
Dag 12: doel: Lissabon
Voor ons vertrek naar Lissabon stoppen we net buiten Evora bij de megalieten. Maar dan houdt niets ons nog tegen! ’s Middags komen we toe op onze bestemming en zeggen we ons minibusje vaarwel. Vanaf nu maken we gebruik van de metro en oude trams.
Dag 13 – 15: afscheid van een sfeervolle mix
Lissabon is een mengelmoes van wijken, stijlen, culturen en sferen. De ene wijk ademt luxe en een rijk koloniaal verleden uit. In de andere komt de volkse sfeer je tegemoet. In sommige wijken vind je de nieuwste mode, muziek en kunst. In andere liggen pleinen, parken en botanische tuinen. We doorkruisen de hele stad te voet, met de metro, met de bekende ‘tram 28’, kabeltrams en een antieke lift. Zo belanden we van de ene verbazing in de andere.
Door de steegjes van het levendige en volkse Alfama klimmen we naar het imposante Castelo de São Jorge, waar we een fenomenaal uitzicht hebben over de alomtegenwoordige Taag. In Baixa, het commerciële centrum van Lissabon, kunnen we van de Praça do Comércio de winkelstraten induiken. Op bruisende pleinen zien we een allegaartje van mensen.
Of wat dacht je van de fascinerende wijk Barrio Alto met fadocafés, hippe bars, restaurants, designwinkels en kruideniers met de beste en wijnen en port?
Uiteraard trekken we naar Belém, waar we ons laten overdonderen door de pracht van het indrukwekkende Mosteiro dos Jerónimos. Ook de Torre de Belém, die weerspiegeld wordt in de Taag, is ongelofelijk.
We nemen afscheid van dit bijzondere land vanuit deze fantastische stad. Een beter einde van deze vakantie kan je je niet dromen!
Praktisch
- Deelnemers
- min. 6 / max. 8
- Inbegrepen
- vlucht Brussel-Porto / Lissabon-Brussel, luchthaventaksen, alle overnachtingen (pension, boerderij en jeugdherberg), alle transport ter plaatse (openbaar vervoer + 10 d. huurwagen), huur kajak (1d), verzekeringen (assistance, annulatie en vakantieonderbreking), Protos-bijdrage en KrisKras-begeleiding
- Niet inbegrepen
- maaltijden, toegangsgelden en persoonlijke uitgaven
- Reisbudget
- € 300,00
- Activiteitsgraad
- Niet zo actief:
Stadswandelingen, 1 dagtocht per kajak
- Verzekeringen
-
- Uitbreiding Bagage: 15,00 euro
- Uitbreiding Prestige: 25,00 euro
- Uitbreiding All Risks: 50,00 euro
0 Reacties
Zin om te vertrekken? Je raadt deze reis aan? Je wil foto's van jouw reis plaatsen? Je wil jouw vragen of ervaringen delen? Dan kan je dat hier doen!

